• 2021-2022 Varsity Boys Basketball

      (Row 1) John Camp Wise, Josh Powe, Cam Brent, Luke Segrest, William Walker, Price Perkins (Row 2) Wayne Hsieh, Haddon McLeod, Sam Stogner, Lampton Moore, Walker Craddock, Cole Rutledge, William Laird

    • 2021-2022 Boys Junior Varsity Basketball

      (Row 1) Christopher Maddux, EJ Vaughn, De’Marion Tyler, Wells Jordan (Row 2) Lytle Moore, Barrett Lott, Owen McCraney, Charlie Barbour

List of 1 members.

  • Photo of Timothy Wise

    Tim Wise 

    Varsity Boys Basketball Head Coach

List of 1 members.

  • Photo of Zachary Allison

    Zachary Allison 

    Head Junior High Boys Basketball Coach, Varsity Boys Basketball Assistant Coach

List of 1 members.

  • Photo of Bruce Robinson

    Bruce Robinson 

    Boys Basketball Assistant Coach

Boys Basketball Twitter

    • 2021-2022 Junior High Boys Basketball

      (Row 1) John Ed Maddux, Cole Gideon, Jake Bailey, Ford Futvoye, Parker Puckett, Blount Blackledge, Sparks Grenfell, Carter Eaton (Row 2) Coach Bruce Robinson, Charlie Penny, Laird Johnson, Thomas Coco, Cole Allen, Konnor Griffin, Jay Allen, Ben Segrest, Head Coach Zach Allison

    • 8th grade Boys Basketball

      (Row 1) Reed Williams, Gage Gibbs, Sam Sherman, Coach Bruce Robinson, Rand Woodson, Robert Fletcher, Walker Dreher (Row 2) Worth McGehee, Hutch McClain, Charlie Floyd, Landon Booker, De’Shawn Dillion, Myles Burkhalter, Thomas Hewitt Oswalt, Barrett Brown

    • 7th Grade Boys Basketball Red Team

      (Row 1) Judson Colley, McLeod Woodson, Gaines Reeves, Coach Bruce Robinson, Will Newman, Stewert Russ, Manning Parks (Row 2) Wade Smith, Gray Hawkins, Joseph Chaney, Reed Chudy, Tripp Witcher

    • 7th Grade Boys Basketball Blue Team

      (Row 1) Emerson Boyd, Reynolds Smith, Luke Essary, Coach Bruce Robinson, Kendrick Rodgers, Ejay Napier, Asher Reynolds (Row 2) Graves Hinshaw, Zachary Stevenson, Jay Bennett, Jackson Roberts, Owen Brown, William Thornton, Will Drennan

    • 6&7th Boys Basketball Black Team

      (Row 1) Andrew Sites, Reynolds Smith, Brady Harris, JT Tyra (Row 2) William Thornton, Luke Essary, Will Newman, Emerson Boyd

    • 6&7th Boys Basketball Gold Team

      (Row 1) Tate Smith, Wynn Roberson, Spencer Bridgers, Jay Bennett (Row 2) Daniel Metcalf, Zachary Stevenson, Harper Harris, Kendrick Rogers

    • 6&7th Boys Basketball Blue Team

      (Row 1) Pearce Phillips, IV Davidson, Stewart Russ, Reed Chudy (Row 2) Sam Smith, Will Ferguson, Owen Brown, Manning Parks

    • 6&7th Boys Basketball Red Team

      (Row 1) Will Drennan, McLeod Woodson, Asher Reynolds, Graves Hinshaw (Row 2) Watson McMillan, Joseph Chaney, Jonathan Nations, Joseph McKinley

    • 6&7th Boys Basketball White Team

      (Row 1) Bernie Jones, Ejay Napier, Micah Hinton, William James (Row 2) Gray Hawkins, Reed Walker, Wade Smith, Judson Colley

    • 6&7th Boys Basketball Gray Team

      (Row 1) Gabriel Welch, Gaines Reeves, Will Franklin Collins (Row 2) Vaiden Jackson, Tripp Witcher (not pictured) Jackson Roberts

An independent, coeducational day school serving grades five through twelve